Topkapı Sarayı Konyalı Lokantası

KONYA'nın Doğanbey ilçesinden 1895 yılında çıkan büyük dede Hacı Ahmet Doyuran 1897'de dört masa ve 16 sandalye ile Sirkeci'de 'Konya Lezzet Lokantası'nı kurmuştur.

 

Lezzet ve temizliğin temsilcisi olarak kısa sürede tanınan lokanta, zaman içinde İstanbul mutfağı denince akla ilk gelen isimlerden birine dönüşmüştür. Konyalının şöhreti 1940'lardan sonra Türkiye'ye yayılır.

 

Topkapı Sarayı Müzesi içinde 1969 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Topkapı Sarayı Konyalı Lokantası, yurt içi, yurt dışı birçok üst düzey devlet adamı, krallar, kraliçeler, bürokrat, sanatçı ve misafirlerine, Osmanlı – Türk mutfağının damak tadını yıllardır büyük beğeni ile yaşatmış, aynı zamanda Türk turizminin gururu olmuştur.

 

         Topkapı sarayının tarihi dokusu içinde bulunan lokantamız aynı zamanda muhteşem manzarası ile lokantamıza gelen misafirlerimize lezzetli yemekler eşliğinde sunduğu Osmanlı şerbetinin tadı ile de büyük beğeni toplamıştır. Özel reçetesi ile bir çok değişik lezzeti içinde barındıran Osmanlı Saray Şerbetini, birçok etkinlikte  başarı ile temsil etmiş, haklı beğeniler kazanmıştır.   

 

Sunduğu lezzet ve tarihi ortamı, gerek asırlık mutfağı gerekse manzarası ile Konyalının 5.kuşağı tarafından yürütülen ve yılların tecrübesi Topkapı Sarayı Konyalı Lokantası birçok alanda başarılara imza atmış, birçok ödül almış ve yerli yabancı pek çok kişiden takdir almıştır. Yüzyılı aşan işletmenin tecrübeli, güler yüzlü personeli ile Türk turizmin de bir marka olmuş, bu deneyimlerine daha da ileriye dönük çalışmaları ile devam etmektedir.

IMG_9460 (1).JPG